
Vår dagliga Sprint Burndown
tisdag, 1 juni, 2010Dagens sprintplanering är precis avklarad. Lite bökigare än vanligt eftersom våra sprintmål denna sprint var väldigt spretiga men vi nådde i land till slut. Spretiga sprintmål riskerar sluta i att det blir svårt att fokusera och samlat och disciplinerat jobba mot en sprint demo. Dock borde vi kunna hålla bra koll på våra framsteg med hjälp av JIRA och vår dagliga Sprint Burndown, verktyg som vi blir allt bättre på att använda och utnyttja.
Då teamet sitter distribuerat har vi inga daglig Stand-Up Meeting utan kör istället med ”Daily Call-Up”. Strax innan telefonkonferensen mötet skickar jag också ut en fräsch och uppdaterad Burndown-chart för att vi ska kunna lyfta blicken och inte bara fokusera på ”här och nu”. Bäst hade såklart varit att träffas fysisk IRL runt en vägg med sprint planeringen och flytta runt på lappar istället för att uppdatera tasks i JIRA, men men, vi arbetar kontinuerligt med att göra det bästa av situationen.
Vår Sprint Burndown är absolut ingen rocket-sciense men tänkte att det alltid är någon som uppskattar att se exempel från verkligheten. Denna screenshot är några veckor gammal men passar ändå bra som exempel.
(Klicka på bilden för att se en större version)
.
Utöver att spåra återstående tid har vi längs med resan lagt till ytterligare dimensioner på vår burndown (information som extraheras från JIRA). Alla värden och estimat i tabellen ovan är i timmar.
Total – Summan av orginal-estimeringar för alla tasks. Vissa sprintar ”uppstår” arbete när vi lär oss mer om de tekniska utmaningarna. Ibland stryks detaljer funktioner (pga av det antingen blir inaktuellt att implementera dem eller för att de scoopas ut från sprinten). Vi har lärt oss att vår velocity ligger på ungefär 3,5 – 4,5 per dag och teammedlem och det är vi planerar efter.
Remaining – Återstående arbete, dvs. summan av uppskattad återstående tid (Remaining Estimate) för alla tasks som inte är ”Resolved”.
DONE – Avklarat arbete. När en tasks går från ”In Progress” till ”Resolved” ökar DONE med taskens ursprungliga estimat.
In Work – Original estimate summeras för de tasks som är ”In Progress” just nu. Denna försöker jag hålla så låg som möjligt så att det inte jobbas på för mycket parallellt.
.
Det jag saknar och eventuellt överväger att lägga till är:
Added/Removed Work – Möjlighet att se hur mycket arbete som läggs till eller tas bort under sprintens gång. Just nu ser vi bara hur totalen växer och minskar. Om en task tas bort och en annan läggs till syns ingen skillnad i grafen.
Kommentera