
Scrum myt #4: Zoomar man in är Scrum bara små, små vattenfall
onsdag, 31 mars, 2010”Om man zoomar in tillräckligt mycket i Scrum, in i en sprint så är det ju bara små, små vattenfall. Inget nytt under solen.” FEL!
.
.
.
Scrum är inte små, små vattenfall.
Det grundläggande arbetssättet:
1) planera,
2) utföra,
3) kontrollera och
4) agera
dvs. att man tänker och planerar innan man handlar är inte synonymt med vattenfall. Så gör man i alla situationer, oavsett uppgift.
.
Så, till skillnad från vattenfall så…
- Levererar Scrum affärsvärde och ROI väldigt tidigt.
- Scrums korta feedback cykler förändrar dagligen planen och planering.
- Planering i Scrum fokuserar på att leverera affärsvärde (inte sprida ut arbetsuppgifter och deadlines i en kalender).
- Scrum processen är själv-justerande och själv-förbättrande genom kontinuerlig utvärdering och granskning (i motsats till att ha en projektutvärdering i slutet).
- Scrum välkomnar förändringar, till och med sent i processen, och detta är en naturlig del av processen.
- Springer man in i bekymmer och tidsnöd så anpassar man i Scrum omfattningen (i motsats till att låta arbetsuppgifterna i planen skjutas framåt som ett tåg av dominobrickor).
- I Scrum räknas inte framgång i antalet implementerade krav per deadline utan i levererat affärsvärde och kundnytta per sprint.
- Levereras projektet enligt Scrum kan beställaren efter valfri* Sprint säga ”Nu är jag nöjd” (till skillnad från vattenfallsapproachen då allt eller inget levereras).
- Scrum levererar potentiellt installerbar system/levererbar produkt varje sprint. Dvs. dokumentation, test, förvaltningsöverlämning etc. ska ske kontinuerligt (i stället för att komma som faser i slutet).
* Brasklapp. Det kan såklart dröja några sprintar innan man nått en minimal nivå av funktioner för att produkten ska gå att använda över huvud taget. Och ibland kanske det också krävs en stabiliserings- och Deploy sprint efter att beställaren ”är nöjd”.
.
Jag kan fortsätta rada upp skillnader. Jag hoppas dock i och med detta utbrott att det en gång för alla är vederlagt och fastslaget att det är stor skillnad mellan sekvensiell up-front planering/big-bang leverans (a la vattenfall) och agil planering/iterativ inkrementell leverans (Scrum). Fast att tro något sådant kanske vore nog naivt…
Kommentera